مزیت رقابتی در کسب و کار اینترنتی چیست ؟

رقابت در کسب و کار اینترنتی

مزیت رقابتی یعنی داشتن حداقل یک ویژگی که شمارا از رقیبانتان متمایز کند.

یک مثال ساده می‌زنم. فردی می‌خواهد در سایتش وسایل برقی بفروشد به فرض این شخص در یک شهر مرزی زندگی می‌کند و می‌تواند نصف قیمت تهران کالا رو به مشتری برساند. مزیت رقابتی این شخص قیمت ارزان‌تر است. یا مثلاً چند روز پیش خانم خانه‌داری به من گفت می‌خواهد یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کند و در مورد این موضوع مشورت می‌خواست. من آن خانم را می‌شناختم و می‌دانستم بسیار هنرمند است و در پرورش گل و گیاه هم مهارت دارد. به او پیشنهاد دادم گل‌های آپارتمانی بفروشد. در جواب گفت این گل‌ها در هر گل‌فروشی پیدا می‌شود و چرا از من بخرند؟!

و اینجاست که ما باید به دنبال مزیت رقابتی باشیم.

گفتم تو یک کار متفاوت انجام بده که در اکثر گل‌فروشی‌ها نباشد. برو قشنگ‌ترین گلدان‌ها را بخر و با هنری که داری تزیینشان کن چیزی که مشتری‌های تو هرجایی نتوانند پیدا کنند. اگر می‌خواهید وارد کسب‌وکاری شوید باکمی خلاقیت می‌توانید خودتان را متمایز کنید و رقیبتان را پشت سر بگذارید.

سعی کنید حداقل یک مزیت رقابتی داشته باشید.

پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهتری نسبت به رقبا داشته باشید. به‌صورت عمده خرید کنید و درنهایت قیمت کمتری نسبت به رقبای خودتان ارائه بدهید (ارزان‌تر خرید کنید، ارزان‌تر هم بفروشید). محصولات خودتان را سریع‌تر از رقیبانتان به دست مشتریان برسانید. کیفیت بهتری نسبت به رقیبانتان ارائه دهید. گزینه‌های بالا را فراموش کنید! فقط بازاریابی بهتری نسبت به رقبا انجام دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.